Bez kategorii

Jak się przygotować do wiosennej wyprawy w góry?

• Zakładki: 523


Przyjemna, wiosenna pogoda zachęca do aktywniejszego wypoczynku. Na morze jest jeszcze za wcześnie, za to góry wydają się idealnym miejscem na wiosenny wypoczynek. Jak zadbać o to, by górska wyprawa rzeczywiście była udana?

Dobra kondycja

Po zimie wiele osób odczuwa spadek formy, jeśli więc nie trenowało się w ogóle przez ostatnie miesiące, to lepiej nie planować bardzo wymagającej wycieczki po wysokich partiach gór. Warto też przygotować się kondycyjnie do wyjazdu, tak by rozleniwiony po zimie organizm poradził sobie z wysiłkiem – przynajmniej na kilka dni przed wycieczką powinno się zacząć uprawiać ćwiczenia na wytrzymałość. Jeśli są jakieś problemy zdrowotne i niezaleczone kontuzje, to dla własnego dobra lepiej się zgłosić z tym do lekarza, bo niemal na pewno dadzą one o sobie znać podczas intensywnego chodzenia.

Czego spodziewać się wiosną w górach?

Górska pogoda przez cały rok jest nieprzewidywalna, ale wiosną ta zasada jest szczególnie widoczna. Pogoda zmienia się bardzo szybko, i równie dobrze może padać przez cały dzień, jak i przygrzewać słońcem do tego stopnia, że da się chodzić w krótkim rękawku. Koniecznie przed każdym wyjściem należy sprawdzać prognozę pogody, przyda się też aplikacja na smartfona, która informuje na bieżąco o warunkach atmosferycznych.

Serwis Okiem turystyzwraca jeszcze uwagę na godzinę zapadania zmroku. Wiosną dni robią się coraz dłuższe, ale wciąż ciemno robi się o względnie wczesnej porze, a w górach jest to odczuwalne dużo bardziej. Trasę powinno się więc zaplanować tak, by na spokojnie dało się wrócić na czas do schroniska albo rozbić namiot, gdy jeszcze na dworze jest jasno.

Kwestia bezpieczeństwa

W górach kłopoty mogą mieć nawet doświadczeni podróżnicy, dlatego zawsze powinno się zgłaszać w schronisku trasę swojej wędrówki lub informować znajomych o aktualnych planach. Przed wyjściem sprawdzamy, czy telefon jest w pełni naładowany i dla pewności zabieramy jeszcze ze sobą powerbank, przyda się też zapisać sobie numer alarmowy do ratowników oraz ściągnąć aplikację alarmową, która powiadomi służby o naszej lokalizacji.

Czy wiosną da się nocować w namiotach?

Da się, ale wymaga to odpowiednich przygotowań. Wiosenne noce są w górach zimne, do tego jest zwykle wilgotno, więc musi to być porządny namiot z podłogą, wodoodporny, stabilny i lekki, bo przecież trzeba go będzie przez cały czas ze sobą nosić. Do tego niezbędny jest jeszcze ciepły, odporny na działanie wilgoci śpiwór oraz bielizna termoaktywna, która bardzo skutecznie chroni przed chłodem i dobrze wchłania pot.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
279 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *