Ból brzucha po jedzeniu może być objawem niegroźnych, jak i bardzo poważnych dolegliwości. W zależności od częstotliwości, natężenia oraz pojawienia się objawów towarzyszących należy podjąć decyzję o domowym leczeniu, udaniu się do lekarza specjalisty lub na SOR. Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha po posiłku?
Jak może objawiać się ból brzucha po jedzeniu?
Bólowi brzucha po jedzeniu może towarzyszyć uczucie pełności i zgaga. W takim przypadku może być to przyczyna niestrawności – przejedzenia się lub zjedzenia zbyt tłustego posiłku. Jeśli jednak ból brzucha po jedzeniu powraca, należy wykonać badania, celem diagnozy – może być to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego, infekcji lub choroby wrzodowej żołądka.
Często powracające bóle brzucha po posiłku mogą także świadczyć o chorej wątrobie, trzustce i drogach żółciowych. Bólami brzucha objawia się także choroba Leśniowskiego-Crohna lub zapalenie jelita grubego. Z kolei najpierw rozlany, a później ostry ból brzucha z prawej strony sygnalizuje zapalenie wyrostka robaczkowego – wówczas konieczna jest niezwłoczna interwencja chirurgiczna. Objawów tych nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone zapalenie wyrostka w stosunkowo krótkim czasie prowadzi do jego pęknięcia i w konsekwencji do zapalenia otrzewnej, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Jednorazowy ból brzucha w połączeniu z wymiotami lub biegunką są oznaką zatrucia pokarmowego. Wówczas należy dbać o właściwe nawodnienie organizmu, w drugim i trzecim dniu o płynną, lekkostrawną dietę. Jeśli objawy z każdym dniem nie ustępują i towarzyszy im gorączka, należy udać się do lekarza – zatrucie pokarmowe może być wywołane jadem kiełbasianym lub salmonellą.
Powracający ból brzucha po jedzeniu nie powinien być lekceważony – konsultacja z gastroenterologiem oraz badania są konieczne, by zdiagnozować przyczynę chronicznych bólów i dostosowania leczenia do choroby, która za nie odpowiada. Do wizyty u specjalisty warto się przygotować, spisując inne dolegliwości i symptomy, które udało nam się zauważyć: nagła utrata wagi, zmiana cyklu wypróżnień, ogólne osłabienie i inny objawy pomogą szybciej zdiagnozować chorobę i wprowadzić skuteczną terapię.
Artykuł powstał przy współpracy z H-T. Centrum Medyczne.
Fot. Shutterstock.