Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa. Jej objawy często mylone są z innymi schorzeniami, dlatego diagnoza boreliozy nie należy do najłatwiejszych. Poznaj najczęściej występujące objawy boreliozy i dowiedz się, jak ją zdiagnozować i leczyć.
Borelioza – objawy najbardziej charakterystyczne dla choroby z Lyme
W pierwszej fazie rozwoju boreliozy objawy są podobne do tych, jakie znamy z grypy. Ponadto u większości (ale nie wszystkich) pacjentów pojawia się charakterystyczny rumień wędrujący. W tym przypadku dalsza diagnostyka nie jest konieczna – lekarz wdraża antybiotykoterapię, która na tym etapie choroby jest bardzo skuteczna.
W kolejnych fazach rozwoju boreliozy objawy stają się mniej charakterystyczne. Choroba wielonarządowa, jaką jest bolerioza, może skoncentrować się na:
- stawach – dolegliwości bólowe mogą dotyczyć wszystkich stawów, najczęściej jednak są to kolana
- sercu – zaburzeniu może ulec przewodnictwo, może także wystąpić zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia wsierdzia
- układzie nerwowym – porażenie nerwu czaszkowego, zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie opon mózgowych
Neurobolerioza, wykryta w drugiej i trzeciej fazie, jest najniebezpieczniejsza pod względem powikłań.
Borelioza – diagnoza choroby z Lyme
Diagnozę boreliozy wykonuje się na podstawie wywiadu, badań klinicznych oraz dwustopniowych testów serologicznych na przeciwciała IgM oraz IgG. Pierwsze z nich zanikają po około 6 tygodni od zakażenia, drugie w późniejszych fazach. Należy jednak pamiętać, że pozytywny test na boreliozę może wskazywać na walkę organizmu z bakterią Borrelia burgdorferi w przeszłości. Diagnoza boreliozy jest trudna i wymaga współpracy lekarzy specjalistów z lekarzem ze specjalizacją w dziedzinie chorób zakaźnych.
Borelioza – leczenie na różnych etapach choroby
Borelioza to choroba bakteryjna, dlatego możliwe jest jej leczenie za pomocą antybiotykoterapii. Im wcześniej podjęte leczenie, tym jest ono skuteczniejsze. Boreliozę można całkowicie wyleczyć, jednak w walce o zdrowie pacjenta najważniejszy jest czas. W przypadku tej choroby zakaźnej, najgroźniejsze są powikłania neurologiczne, a także kardiologiczne. Dlatego źródła objawów, których przyczyn nie udało się zdiagnozować, należy szukać właśnie w boreliozie, a także w innych zakaźnych chorobach.
Artykuł powstał we współpracy z H-T. Centrum Medyczne.
Fot. Shutterstock.