Ślina specjalnie hodowanej pijawki lekarskiej jest bogata w hirudynę, substancję przeciwzakrzepową, oraz histaminę, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Te właściwości lecznicze śliny pijawki są wykorzystywane w terapii wielu schorzeń.
Leczenie pijawkami dawniej
W dawnych czasach terapia pijawkami lekarskimi miała na celu oczyszczenie zanieczyszczonej krwi. Starożytni Egipcjanie, Grecy i potem średniowieczna Europa praktykowali tę metodę. Jednak w późniejszym okresie pijawki straciły popularność i do połowy XIX wieku, gdy medycyna konwencjonalna odrzuciła tę formę terapii, używane były głównie przez znachorów.
Leczenie pijawkami dzisiaj
Hirudoterapia wróciła do łask ze względu na korzystne właściwości związków zawartych w ślinie pijawek, szczególnie w kontekście poprawy funkcjonowania układu krążenia. Lista schorzeń, w których leczeniu jest skuteczna, obejmuje tak różnorodne przypadłości jak wrzody żołądka i dwunastnicy, alergie, bóle głowy, reumatyzm, zapalenie korzonków, rwę kulszową, choroby płuc i oskrzeli, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, krwiaki, zakrzepy i opóźnione gojenie się ran, hemoroidy, zaburzenia ciśnienia krwi, schorzenia kręgosłupa, impotencję, przerost prostaty, depresję.
Do kogo udać się na hirudoterapię?
Decyzję o leczeniu pijawkami lekarskimi powinno się podejmować przy udziale doświadczonego specjalisty, m.in. ze względu na istnienie przeciwwskazań. Pomimo różnorodności odmian najpopularniejsza w terapii jest pijawka lekarska.