Zdrowie

Kiedy warto iść do pulmonologa profilaktycznie?

• Zakładki: 63


Do wielu lekarzy warto chodzić profilaktycznie np. co kilka lat. Do pulmonologa również. A jednak pewni ludzie powinni umawiać wizytę częściej. Kto i dlaczego? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, czy należysz do grupy osób, które skorzystają na wizycie u pulmonologa raz na rok bądź raz na dwa lata. Zapraszamy do lektury.

Kim jest i co leczy pulmonolog?

Tajemniczo brzmiąca specjalizacja lekarska, jaką jest pulmonolog, wiąże się ze zdrowiem układu oddechowego. Kiedy ludzie kaszlą, czują ból w płucach czy krtani lub odpluwają niepokojącą wydzielinę, kierują się do lekarza rodzinnego. Leczy on grypę, przeziębienie, lekkie zapalenia układu oddechowego. Jednak to właśnie pulmonolog specjalizuje się w wymienionych chorobach oraz stanach poważniejszych: astmie, pylicy, gruźlicy, mukowiscydozie i wielu innych. Kiedy objawy są niepokojące, chroniczne, nawracające lub odporne na przyjmowane leki, należy bezzwłocznie udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie lub od razu do pulmonologa prywatnie. Zobacz ofertę: pulmonolog Rybnik.

Kto powinien chodzić do pulmonologa?

Poza osobami chorymi (zdiagnozowanymi) oraz podejrzewającymi choroby regularne wizyty u pulmonologa umawiać powinny osoby wystawiające układ oddechowy na różne szkodliwe czynniki. Należą do nich palacze papierosów i innych używek, pracownicy narażeni na wdychanie pyłu (górnicy, budowlańcy, stolarze, osoby zatrudnione w przemyśle), mieszkańcy zanieczyszczonych miast, osoby przechodzące przez długotrwały remont (w domu, na osiedlu). Do pulmonologa powinni udać się również ludzie, którzy przeszli Covid-19, niezależnie od objawów i przyjętej liczby szczepionek.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Allergo-med.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
72 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *