Zdrowie

Psychoterapia psychodynamiczna – kiedy warto się nad nią zastanowić

• Zakładki: 41


Wiele osób na co dzień zmagających się z problemami natury psychologicznej, poszukuje odpowiedniej dla siebie formy terapii. Metodą niezwykle skuteczną, a zarazem znajdującą zastosowanie w ogromnej ilości przypadków jest, chociażby psychoterapia psychodynamiczna. Opiera się ona na założeniu, iż ludźmi kierują nieuświadomione, tłumione często popędy, a odkrycie konfliktów wewnętrznych i zrozumienie mechanizmu powstawania objawów psychosomatycznych pozwala efektywnie zapobiegać przykrym objawom. Nader istotna jest tu z kolei swobodna i pełna zaufania relacja między terapeutą a pacjentem, dzięki czemu proces leczenia przebiega sprawnie i przynosi doskonałe rezultaty.

Psychoterapia psychodynamiczna- na czym polega?

Chcąc zaś dokładnie wytłumaczyć, na czym właściwie polega psychoterapia psychodynamiczna, trzeba najpierw podkreślić, iż stanowi ona oprócz farmakoterapii podstawę leczenia wielorakich zaburzeń psychicznych. Priorytetem w owym nurcie jest natomiast staranny wybór psychoterapeuty. Chodzi bowiem głównie o zidentyfikowanie trudności w życiu chorego i dotarcie do prawdziwych przyczyn jego stanu.

Ważnym założeniem jest tu też to, że człowieka najmocniej kształtują pierwsze lata życia i relacje z opiekunami. Stąd, fachowcy przyglądają się w dużej mierze również dzieciństwu pacjentów, znajdując wówczas niezwykle wartościowe odpowiedzi na swoje pytania (wgląd, który daje początek pożądanej zmianie, patrz: psychoterapia psychodynamiczna Kraków).

Uniwersalny charakter terapii

Jednym słowem, należy więc powiedzieć, że powyższa terapia nadaje się dla każdego, kto pragnie zrozumieć powód własnych zachowań, czy cierpienia i nauczyć konstruktywnych sposobów radzenia sobie z niełatwymi uczuciami. Wielkim atutem jest także długotrwała zmiana w postrzeganiu siebie, świata i poszczególnych sytuacji, co pozwala zwyczajnie lepiej nam funkcjonować. Zdając sobie wszak sprawę z niektórych błędnych przekonań i mylnych reakcji, jesteśmy w stanie zawczasu zapobiegać niepotrzebnym i niechcianym rezultatom.

Świadomość stosowania konkretnych wzorców funkcjonowania oraz uzyskane podczas terapii informacje, dają z kolei możliwość spojrzenia na swoją osobę z boku. Zmniejsza się wtedy ryzyko powielania ich i narażenia się na kolejne przykre objawy. Psychoterapia psychodynamiczna dodatkowo naprawia też braki i koryguje utarte schematy myślenia, towarzyszące nam od lat. Ponadto towarzyszący pacjentowi nierzadko przez kilka lat terapeuta zapewnia mu z biegiem czasu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, monitorując bieżące postawy, zachowania, czy reakcje. Poza tym, psychoterapeuci pracujący w nurcie psychodynamicznym stosują ogółem szereg technik, jak między innymi skrupulatna analiza dynamiki uczuć pojawiających się w relacji pacjenta z terapeutą.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
83 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *