Zdrowie

Wpływ konopi na mózg i organizm – THC a zdrowie

• Zakładki: 70


Konopie indyjskie to roślina o właściwościach psychoaktywnych, po którą sięga się nie tylko rekreacyjnie, ale także leczniczo, i to na całym świecie. W jaki sposób zawarte w konopiach THC oddziałuje na mózg i organizm człowieka? Poznaj odpowiedź!

Wpływ konopi indyjskich z THC na mózg

Wpływ konopi indyjskich na mózg jest możliwy m.in. ze względu na to, że składnik psychoaktywny tej rośliny – THC – ma strukturę chemiczną podobną do anandamidu produkowanego przez organizm ludzki, w efekcie czego sygnał THC może zostać odebrany. Po przyjęciu tej substancji następują poprawa nastroju, odprężenie, redukcja stresu, subtelna euforia. Warto jednak zauważyć, że przy zbyt dużej dawce konopia indyjska może przeciążyć mózg, powodując poczucie dyskomfortu psychicznego, niepokój, nawet lęk. Do pozytywnych skutków przyjmowania THC należą także hamowanie procesów neurodegeneracyjnych i stanów zapalnych w mózgu, poprawa funkcji poznawczych, działanie antyoksydacyjne.

https://www.shutterstock.com/pl/image-photo/cannabis-marijuana-weed-brain-influence-positive-701079880

Wpływ konopi indyjskich z THC na organizm

Korzyści płynące z przyjmowania małych i umiarkowanych dawek THC obserwuje się także w odniesieniu do reszty organizmu. Konopie indyjskie łagodzą ból, pobudzają apetyt, poprawiają pracę układu trawiennego, redukują nudności, podnoszą temperaturę ciała, rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie w oku, pozytywnie wpływają na funkcje sercowo-naczyniowe, intensyfikują bodźce fizyczne, łagodzą i zwalczają stany zapalne poza mózgiem. Niesamowicie ważne jest dobranie dawki do preferowanego efektu, np. obniżenia ciśnienia w oku przy jaskrze bądź złagodzenia bólu w chorobie chronicznej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Indorshop.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *