Trening

Pronacja czy supinacja? Określ swój typ biegania!

• Zakładki: 365


Jeśli tu jesteś, najpewniej usłyszałeś od innych biegaczy hasło „pronacja” i zastanawiasz się, co to jest i jakie ma znaczenie w bieganiu. W wielkim skrócie pronacja to naturalny ruch stopy do wewnątrz wykonywany w trakcie przetaczania stopy z pięty na palce. Problemem jest jednak nadmierna pronacja albo supinacja. O co chodzi, co to znaczy i jaki ma wpływ na potencjalne kontuzje? Czytaj dalej!

Pronacja a nadmierna pronacja

Pronacja to rotacja wewnętrzna stanowiąca naturalną część amortyzacji stopy. Jest w 100% naturalna, ale tylko do konkretnego zakresu. Problem pojawia się w momencie, gdy pronacja jest nadmierna, czyli kiedy stopa w momencie styku z podłożem ucieka zbyt mocno do wewnętrznej strony. Taki ruch może być niebezpieczny i stać się przyczyną kontuzji oraz przeciążenia. Dla osób nadmiernie pronujących powstały buty ze stabilizacją oraz specjalistyczne wkładki do butów. Wkładka sprawia, że wewnętrzna strona buta mniej ugina się pod ciężarem stopy, a tym samym ogranicza ruch w stawie skokowym od wewnątrz.

Supinacja – ruch do zewnątrz

Supinacja to rotacja zewnętrzna – stopa przetacza się po zewnętrznej krawędzi. Takie problemy z naturalną amortyzacją mogą być rekompensowane z pomocą specjalnych wkładek do butów dla supinatorów lub specjalnych systemów amortyzujących w butach do biegania.

Stopa neutralna

A kiedy mamy do czynienia ze stopą neutralną? Wtedy, kiedy stopa nie przetacza się nadmiernie na zewnętrzną stronę ani też nie ucieka do wewnątrz. 

W zależności od typu stopy dobieraj odpowiednie obuwie do biegania lub kup specjalne wkładki. W ten sposób unikniesz ryzyka kontuzji.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Kochambuty.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
298 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *