Dieta

Yerba mate — czym jest i jak działa? Odpowiadają eksperci z gospodarstwa tradycyjnego Białego Saibaby

• Zakładki: 64


Yerba mate to napój, który zyskał popularność jako zdrowsza alternatywa dla kawy. Sięga po niego coraz więcej osób, chwaląc jednocześnie prozdrowotny wpływ na organizm. Ten paragwajski napar może bowiem wpływać pozytywnie nie tylko na odchudzanie, ale i koncentrację. Czym tak dokładnie jest yerba mate i jakie ma właściwości?

Pochodzenie oraz rodzaje yerba mate

Yerba mate jest potoczne nazywana herbatą paragwajską. Są to wysuszone oraz pokruszone liście i łodyżki ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta rośnie w Paragwaju, Urugwaju, północnej Argentynie i południowej Brazylii. Napar pija się ze specjalnego kubka tradycyjnie produkowanego z tykwy, ale obecnie równie popularne są naczynia ceramiczne oraz drewniane.

Wyróżnianych jest kilka rodzajów yerba mate — paragwajska, argentyńska i brazylijska. Spośród nich najmocniejsza jest paragwajska yerba mate z uwagi na to, że liście suszy się nad dymem z ogniska. Sprawia to, że napój ma silne właściwości pobudzające. Yerba mate argentyńska jest znacznie delikatniejsza w smaku i tym samym nie pobudza tak silnie. Napar z brazylijskiej yerba mate jest gęsty i pija się go za pomocą specjalnej słomki. Z wyglądu natomiast przypomina zieloną kawę.

Właściwości yerba mate

Największą popularność yerba mate zawdzięcza swoim właściwościom pobudzającym. Niektóre osoby dzięki piciu yerby całkowicie pozbywają się nałogu kawowego. Mówi się także, że yerba ma znacznie więcej witamin i minerałów niż zielona herbata. Wśród właściwości zdrowotnych yerba mate można wyróżnić między innymi:

  • zwiększenie koncentracji,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • zniwelowanie uczucia głodu i zmęczenia,
  • rozluźnienie mięśni,
  • stymulację układu nerwowego bez powodowania rozdrażnienia.

Według przeprowadzonych licznych badań ostrokrzew paragwajski hamuje apetyt. Zawiera substancję przyspieszającą przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Picie yerba mate poleca się więc szczególnie osobom, które dbają o szczupłą sylwetkę.

Warto wiedzieć, iż yerba mate nie jest jedynie zamiennikiem kawy. Picie tego naparu ma znacznie korzystniejsze skutki dla zdrowia. Dzieje się tak głównie ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B oraz magnezu, które zbawiennie wpływają na koncentrację. Yerba może także łagodzić stany lękowe i działać przeciwdepresyjnie. Co więcej, dodaje więcej energii i pozwala dłużej skupić uwagę nad wykonywanym zadaniem.

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego to dobra alternatywa dla picia kawy, ale warto sięgać po niego również ze względu na zawartość mnóstwa mikro i makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
81 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *